Jakie książki wybrać na prezent dla dziecka?

Lubimy sprawiać sobie prezenty, choć wybór odpowiedniego przysparza wielu poważny problem. W czasach, w których posiadamy tak wiele rzeczy, a nasze dobra materialne ciągle się mnożą, bardzo trudno jest się zaskoczyć, a jeszcze trudniej sprawić drugiej osobie radość z powodu podarowanego prezentu. Trudność narasta jeśli chodzi o dzieci. To jedna z największych grup, które dość często dostają jakieś podarunki. Okazji jest do tego mnóstwo. Począwszy od bardzo indywidualnych uroczystości takich jak: urodziny lub sukcesy poprzez bardziej ogólne: święta, zakończenia roku, dzień dziecka. Prezenty dla dzieci to prawdziwe wyzwanie, choć większość z nas zapomina jak blisko kryje się skuteczne rozwiązanie.

Co powiesz na książkę?

Najczęściej wybierane prezenty dla najmłodszej grupy odbiorców, to oczywiście zabawki. Rodzice, dziadkowie oraz cała rzesza dorosłych prześcigają się w ich doborze, licytując się na dostępne funkcje czy możliwości użycia. Zapominają, że prostszym rozwiązaniem o niekończącej się liście zalet są po prostu książki. Jakie zyski wiążą się z tym wyborem? W przypadku młodszych dzieci książka pozwala nawiązać więź z dzieckiem i poświęcić mu kilkanaście minut w ciągu dnia, skierowane tylko dla niego. Wspólne czytanie wieczorem pozwala pobyć blisko ze sobą, przytulać się i w miłej atmosferze spędzać czas z ulubioną lekturą lub przepracowując ważny w danym momencie temat. Książki to przecież istotny walor edukacyjny. Oprócz tego że pozwalają poznawać świat, zgłębiać tajniki życia obcych plemion, zwierząt, rozwijać swoją wiedzę w danej dziedzinie, to również niewyczerpana kopalnia inspiracji, relacji międzyludzkich. Czytając dziecku książkę można mu przybliżyć temat adaptacji szkolnej, kłótni między kolegami, rozwiązywania konfliktów itd. Po zakończonym czytaniu warto podjąć dyskusję z dzieckiem i dowiedzieć się, co zrozumiało z treści, jakie są jego przemyślenia lub wątpliwości. W ten sposób także wzmacniamy wzajemną więź, stwarzamy potomkowi bezpieczny obszar do rozmowy i dzielenia się swoimi problemami lub zwyczajnie przemyśleniami po lekturze. W przypadku starszych dzieci książki to sposób na rozbudzenie wyobraźni oraz ułatwienie opanowania zasad ortograficznych. Ponadto możliwość ćwiczenia płynnego czytania i skupiania uwagi na jednej czynności.

Od czego zacząć?

Przy podjęciu decyzji o zakupie książki na prezent dla dziecka, warto poznać jego zainteresowania. Dla jednych ciekawe mogą okazać się „Pierwsze przygody Mikołajka”, dla drugich „Pamiętnik księżniczki”, dlatego warto wziąć pod uwagę również płeć oraz wcześniej wspomniany wiek dziecka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *